Jako Siła Młodych, przedstawiliśmy apel „Edukacja Postępu”, w którym proponujemy zmiany długotrwale poprawiające poziom kształcenia w Polsce. Po raz pierwszy z dokumentem media mogły zapoznać się podczas konferencji prasowej z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Sobieskiego w Warszawie.
Celem apelu jest pokazanie, że uczniowie są zmęczeni ciągłymi rewolucjami związanymi z wprowadzaniem m.in. nowych przedmiotów. Zamiast tego chcą konkretnych i konsekwentnych zmian systemu, które pozwolą dostosować edukację do potrzeb współczesnego świata. Nowoczesnej szkoły nie cechują centralnie wprowadzane schematy nauczania i medialne nagłówki na temat ich zmian. Zamiast tego uczniowie pragną szkoły otwartej na świat i innowacyjnej. Apel trafia do decydentów:
„Nie chcemy kolejnych nieprzemyślanych rewolucji. Apelujemy o konsekwentnie realizowane reformy edukacji” – mówi wiceprzewodniczący Siły Młodych, Jakub Patrowicz.
W apelu poruszono m.in. kwestie:
- umożliwienia szkolnym psychologom wydawania skierowań do lekarzy psychiatrów,
- decentralizacji tworzenia programu nauczania i otwartości na współpracę z instytucjami zewnętrznymi oraz organizacjami pozarządowymi (NGO),
- dostępu do ciepłego posiłku w placówkach edukacyjnych,
- digitalizacji i darmowego dostępu do elektronicznych podręczników,
- rozwoju przedsiębiorczości wśród uczniów,
- wsparcia dla samorządów w tworzeniu powiatowych sieci walki z wykluczeniem komunikacyjnym, złożonych z dostawców usług transportowych.
No responses yet